מדריך ניתוחים

מדריך הניתוחים כולל מידע חיוני אודות עשרות ניתוחים שכיחים בתחומים שונים כמו אורתופדיה, אף אוזן גרון, רפואת עיניים, גסטרואנטרולוגיה, גינקולוגיה, קרדיולוגיה, כירורגיה כללית, כירורגיה פלסטית ועוד. במדריך מפורט מידע אודות כל ניתוח: סיבות, הליך, סיכונים, זמן החלמה והטיפול הנדרש לאחר הניתוח. חזרה לתפריט הראשי
asuta world of knowlage

מפרצת

מאת: פרופ' יעקב שניידרמן

מפרצת (אנאוריזמה) היא התרחבות של כלי דם המתרחשת כתוצאה מהיחלשות הדופן ומפגיעה באלסטיות שלה. מפרצת יכולה להתפתח בכל עורק בגוף, אך הנפוצה והמסוכנת מכולן היא מפרצת של אבי העורקים (אאורטה), העורק המוביל את הדם מהלב דרך החזה והבטן לכל איברי הגוף.

אוכלוסייה
מפרצת של אבי העורקים היא תופעה שכיחה בקרב האוכלוסייה המבוגרת (מגיל 65 ומעלה) ונפוצה אצל גברים יותר מאשר בקרב נשים, כנראה בגלל האפקט המגן של ההורמונים הנשיים.

גורמים
טרשת עורקים היא גורם סיכון מרכזי להיווצרות מפרצת. עישון, יתר לחץ דם וסוכרת מסבים גם הם נזק לדופן העורק ותורמים להתפתחות מפרצת.

תסמינים
מפרצת יכולה להתפתח בהדרגה ולהגיע לממדים ניכרים בלי שנבחין כלל בתסמינים, והסכנה היא כי ההתרחבות תביא לדלף או לקרע. מקרים אלה מסכני חיים עם שיעור תמותה גבוה. היום ישנה מספיק עדות לכך כי בדיקות אולטראסאונד לסקירה של מפרצת באוכלוסיית סכנה ואבחון מוקדם יכולים להוריד את התמותה.

דרכי טיפול

בשני העשורים האחרונים החלו לטפל במפרצת של אבי העורקים בניתוח זעיר-פולשני דומה לצנתור המתאים ליותר מ-80% מהמטופלים. בטיפול אנדו-וסקולרי זה מחדירים תומך (stent) דרך כלי דם במפשעה אל תוך חלל המפרצת, וכך מפסיקים את ההתרחבות ומונעים דלף או קרע. הטיפול בשיטה זו אינו חודרני כמו ניתוח רגיל ואינו דורש הרדמה כללית ופתיחה של הבטן. גם ההתאוששות ממנו והחזרה לשגרה קלות ומהירות יותר.

פרופ' יעקב שניידרמן הוא כירורג בכיר, מנתח כלי דם וחוקר מחלות כלי דם, המרכז הרפואי ע"ש חיים שיבא, תל השומר.